Skip to content
Korrel Zout  | Catholic Worker Amsterdam

Korrel Zout | Catholic Worker Amsterdam

Jeannette Noëlhuis

  • Archief
    • Jaargangen
    • Dossiers
  • Aanmelden
  • Agenda
  • Steun ons
  • Noelhuis
  • Facebook
  • Instagram

Wat zou je doen je doen als?

redactie, 29/05/2021, Jaargang 33 nr. 1

Folkzangeres en pacifiste Joan Baez richtte in 1965 in Californië het Institute for the Study of Non-violence op. In 1973 nodigde ze Dorothy Day uit om zich aan te sluiten bij de stakingen van landarbeiders van de United Farm Workers. Dit korte interview verscheen in haar autobiografie Daybreak (1968).

– O.k., je bent pacifist. Wat zou je doen als iemand je grootmoeder aanviel met een pistool?

Joan: Heb ik een pistool?

– Ja

Joan: Nee. Ik ben een pacifist, ik heb geen pistool.

– Wat als je er wel een had.

Joan: Ik zou bang zijn om te schieten. Ik zou oma kunnen doden.

– Je draait erom heen. O.k., nog een voorbeeld. Stel dat je met iemand in een vrachtwagen rijdt. Jullie rijden op een smalle weg. Er zit een klein meisje midden op de weg. Je gaat te snel om te stoppen. Wat zou jij doen?

Joan: Wat heeft dat te maken met mijn pacifisme?

– Jullie zijn met zijn tweeën en er is maar één klein meisje. Ik wil gewoon weten wat je zou doen.

Joan: Ik zou waarschijnlijk op de rem trappen en zo mijn vriend door de voorruit sturen, over het kleine meisje rijden, van de klif af zeilen en mijn eigen dood tegemoet gaan. Het huis van oma zou ongetwijfeld op de bodem van het ravijn staan ​​en de vrachtwagen zou door haar dak heen barsten en exploderen in haar woonkamer, waar ze voor het eerst en laatst werd aangevallen.

– Je draait er weer om heen …

Joan: Als je een hypothetische vraag stelt, krijg je een hypothetisch antwoord. Je probeert mij in de hoek te drukken: ‘Pacifisme is een leuk idee, maar het werkt niet.’ Maar weet je, het is niet hypothetisch. Het is echt.

– Hoe bedoel je?

Joan: Kijk naar hoe we jonge mensen trainen zodat ze leren hoe je echt efficiënt mensen kan doden.

– Dat is iets heel anders.

Joan: Tuurlijk. En het is veel moeilijker om naar te kijken, omdat het echt is, het gebeurt nu. Weet je, een generaal steekt een speld in een kaart. Een week later wordt een stel jonge jongens ergens een jungle in gestuurd en schieten ze elkaars armen en benen eraf. Dat is toch verschrikkelijk?!

– Je hebt het over oorlog.

Joan: Klopt.

– Wat moet je dan doen? De andere wang toekeren, neem ik aan.

Joan: Nee. Heb je vijanden lief, maar confronteer hen met het kwaad dat ze doen. Gij zult niet doden.

– Ja, en kijk wat er met Jezus is gebeurd. Ze hingen hem aan dat rotkruis. Ik wil niet gekruisigd worden.

Joan: Je kiest je dood niet. Je kan alleen beslissen hoe je leeft. Nu.

 

 

  • Facebook
  • Instagram

020-6998996
noelhuis@antenna.nl
Dantestraat 202
1102 ZR Amsterdam
IBAN NL10 TRIO 0379 2032 ‍19